Soustředění 2014

03.01.2015 16:44

V létě 2014 proběhlo naše týdenní soustředění ROB již tradičně společně s pardubickým oddílem. Ve druhém červencovém týdnu se na Zvůli sjelo 40 členů těchto dvou oddílů, aby zde pilně trénovali své rádiovo-orientační dovednosti.

Podle výkonnosti byla mládež rozdělena do 3 skupin — 10 pokročilých závodníků, 7 mírně zkušených a 9 úplných začátečníků. Právě těm devíti nejmenším se věnovala větší část dospělých a společně pilovali zejména nácvik dohledávek vysílačů, ale také jak se nebát sám běhat po lese a umět se vrátit zpátky do místa startu. Pokročilí závodníci běhali náročnější tréninkové závody, ale také pomáhali při "skenování" svých středně zkušených mladších kamarádů. Všichni se těšili na to, že budou vybráni pro běh s GPS hodinkami a na večerních rozborech uvidí svoji trať na projektoru.

A co všechno se dá stihnout během 9 dnů? Kromě několika klasických závodů na obou pásmech několik dalších typů ROB+OB tréninků — foxoring, sprint, štafetové hvězdice, slepá liška, závod s daným pořadím vysílačů (padesátikorunovka) i klasický OB. Pro nejmladší byla připravena řada běhacích orientačních her — smajlíci, čísla 1–10, buzola-růžice, opičí skládačka atd — dětem tak ani nepřišlo, že se stále učí běhat orienťák. Pro "celodeňák" byl vybrán cyklovýlet na hrad Landštejn přes bizonní farmu a Slavonice. Nechybělo ani několik kulturních vložek — vystoupení hradního kejklíře, černošské tance na Zvůli, večerní Jitčiny ROB pohádky nebo táborákové kytarové trio Jirka–Hanka–Pája. Na začátku týdne jsme ozkoušeli vodu místního rybníka a když se počasí zhoršilo, tak naplánovaný triatlon nahradila improvizovaná letní verze štafetového biatlonu (běh+hod šiškami na cíl). Krátkou noční bojovku nadšeně připravili kluci dorostenci, stejně tak GEOkeško-orienťák s vloženými stanovištěmi na celé odpoledne.

Trenérky Marcelu, Dášu a Jitku nejvíce těšila účast 9 začátečníků, kteří po týdnu ukázali velké pokroky, na soustředění se všem moc líbilo a v září se chtějí znovu přihlásit do kroužků na ZŠ Jílovská Praha a v DDM Alfa Pardubice.